فرزندان كميجان , KOMIJAN


منزل
قديما
چاپار
 

یکشنبه ٢۱ دی ،۱۳۸٢

 

محصولات كشاورزي

 

انواع محصولات زراعي و باغي و دامي

كميجان منطقة پرآبي نيست و فاقد هرگونه جريان آب سطحي است و از نظر آب زراعي وابسته به آب چندين رشته قنات با آبدهي محدود بوده است ، به همين دليل در زمينة كشاورزي خيلي قادر به مانور و فعاليت نيست .

بهرحال با توجه به امكانات موجود و خاك خوب اراضي به امر كشاورزي مي پرداختند و محصول عالب منطقه گندم بود و سپس محصولاتي از قبيل جو ، يونجه ، شبدر ، لوبيا ، نخود ، عدس و گاهي ارزن و گاودانه و ماش هم ميكاشتند ، اغلب افرادي كه كشاورز بودند داراي يك باغ هم بودند كه علاوه بر درخت انگور كه پوشش غالب سطح باغ را در بر ميگرفت ، درختاني از قبيل زردآلو ، بادام ، سيب گلاب ، آلبالو ( كه گيلاس ميگفتند ) ، آلو ، قيسي ، گردو و هلو  نيز داشتند .

علاوه بر گندم و جو آبي و ديم  كه در پاييز كاشته ميشد و در اواخر بهار درو ميشد ، در سطح محدود نيز به كاشت محصولات بهاره از قبيل سيب زميني و لوبيا و گوجه فرنگي و خيار و جاليز هندوانه و خربزه اقدام ميكردند كه اغلب به مصرف داخلي ميرسيد .

در زمان سابق در دشت كميجان ترياك و پنبه نيز كشت مي شد و ترياك منطقه نيز خيلي مرغوب مي شد و مشتريان و طرفداران زيادي داشت ، حتي به موجب تحقيقي كه از افراد مختلف نموده ام كشت تنباكو نيز باب و متداول بود . پدرم بنا به اظهار خودش از اينكه در روز تولد من ، سود خوبي از فروش دو من ترياك عايدش شده بود , خوشحال بوده و مرا خوشقدم ميدانست.

من بيرون آوردن پنبه از درون غوزه را در حوالي سالهاي 1337 بياد دارم و تا آن سالها هنوز در دشت كميجان پنبه كشت مي شده است .

سيزلر ساغ اولون

 
 

Mohammad Komijani

 

 
L O G O

صفحات دوستان


فرزندان كميجان

چؤگور

كميجان خبر

كميجان 1

چرگزي كميجان

عاقبت به خير

درباره نويسنده

شعر كميجان

هنر كميجان

حاج رضوان

دائرةالمعارف کميجانشجره و انساب كميجان

ايلهاي برچلو و بزچلو

تاريخ و جغرافياي كميجان

تعزيه خواني در كميجان

داداشعلی كلوانی

شهداي كميجان

عراقي - شاعر كميجان

فرهنگ و آداب كميجان

گؤللر و قوش دره

مشهدي تقي جاويد

نامداران كميجان

درباره نويسنده

1 كميجان

تصاوير کميجانKomijan2002

Komijan View

Komijan Home Pages


GeoCities

IranSeek

Ryze

WebSpawner

سايتهاي مرتبط با بورچاليروزنامه نويد آذربايجان

(بورچاليهاي (نقده

بورچاليهاي گرجستان

قالي بورچالو

موسيقي بورچالي


آمار بازديدPersian Blog
 
[ منزل | قديما | چاپار ]