فرزندان كميجان , KOMIJAN


منزل
قديما
چاپار
 

یکشنبه ٧ دی ،۱۳۸٢

 

زيارت شاه نعمت الله ولی در شهر ماهان

 

قطار ساعت 3 بعد از ظهر حركت كرد و پس از طي حدود يك شبانروز بعد از ظهر روز بعد به ايستگاه زرند كرمان رسيد و همانجا ما پياده شديم و از آن پس سوار يك ميني بوس كرايه شديم كه ابتدا ما را به ماهان برد و در ماهان مقبرة شاه نعمت الله ولي را كه يكي از عرفاي نامي ايران بود زيارت كرديم .

متوليان مقبرة شيخ از ورود دختران بدون چادر به درون صحن جلوگيري ميكردند و با زحمت تعدادي چادر جفت و جور كردند و به دخترها كه همگي مانتوپوش بودند دادند تا آنها بتوانند براي زيارت مقبره به درون صحن وارد شودند .

پوشيدن مانتو در آن زمان به منزلة داشتن حجاب قابل قبول نيروهاي انقلابي و غير مذهبي بود  در حاليكه حجاب سنتي زنان ايران انواع چادرهاي رنگي بود ، ولي نيروهاي مذهبي كم كم چادر مشكي را به عنوان حجاب مورد قبول به دخترهايي كه در انجمن هاي اسلامي حضور پيدا ميكردند معرفي ميكردند .

در دانشكده علاوه بر اين دو گروه از دختران كه عضو انجمن هاي فعال و انقلابي بودند ، گروهي از دخترها هم بودند كه لباسي مطابق با آنچه كه در رسانه ها و تلويزيون تبليغ ميكردند ، مي پوشيدند و اين لباسها عموماً لباسهايي بود كه شايد در حال حاضر خيلي از خانمها حتي در مجالس زنانه هم نپوشند و شامل تي شرت تنگ و چسبان و كوتاه و شلوار لي چسبان و يا تاپ و دامن هاي رنگي ماكسي و ميني ژوپ بود كه روز بروز از ارتفاع آن كاسته ميشد و اين اواخر ديگر به يك وجب و دو وجب بالاي زانو هم رسيده بود .

دخترهايي كه عضو گروه بودند همگي داراي روسري و مانتو بودند و روابط سالمي با بقية اعضاي گروه برقرار ميكردند و از بابت رابطه با جنس مخالف هيچگونه ارتباط خلاف عرف و شرعي نداشتند .

درواقع رابطه کاملاٌ پسرانه و خشک و انقلابی بود .

 
 

Mohammad Komijani

 

 
L O G O

صفحات دوستان


فرزندان كميجان

چؤگور

كميجان خبر

كميجان 1

چرگزي كميجان

عاقبت به خير

درباره نويسنده

شعر كميجان

هنر كميجان

حاج رضوان

دائرةالمعارف کميجانشجره و انساب كميجان

ايلهاي برچلو و بزچلو

تاريخ و جغرافياي كميجان

تعزيه خواني در كميجان

داداشعلی كلوانی

شهداي كميجان

عراقي - شاعر كميجان

فرهنگ و آداب كميجان

گؤللر و قوش دره

مشهدي تقي جاويد

نامداران كميجان

درباره نويسنده

1 كميجان

تصاوير کميجانKomijan2002

Komijan View

Komijan Home Pages


GeoCities

IranSeek

Ryze

WebSpawner

سايتهاي مرتبط با بورچاليروزنامه نويد آذربايجان

(بورچاليهاي (نقده

بورچاليهاي گرجستان

قالي بورچالو

موسيقي بورچالي


آمار بازديدPersian Blog
 
[ منزل | قديما | چاپار ]